Ccp-Acp Uygulamaları

Ccp-Acp Nedir ?

Kazein Fosfopeptit Amorf Kalsiyum Fosfat olan CPP ve ACP,büyük başların süt proteinlerinden elde edilen, tükettiğimiz süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan ve diş çürüğü önleyici özellikleri olan maddelerdir.

Öncelikle diş yüzeyinde biriken dental plağın, yapısına katılarak,plakdaki kalsiyum ve fosfat iyon miktarını anlamlı ölçüde arttırır. Böylelikle çürük başlatan etki olan demineralizasyona yani diş mine yüzeyinden mineral kaybına engel olur. Remineralizasyon denilen; çürüme sürecinin tersine çevrilmesini yani minenin kendini onarma işlemini arttırır.

Ayrıca diş yüzeyindeki plakda bulunan bakteri hücrelerinin, yüzeylerine bağlanarak, diş yüzeyinde kolonize olmalarını yani daha çok birikmelerini engellemektedir. 2-5 dakika içinde etkisi başlayıp, 1 saatden daha fazla salınarak, çürüğe neden olan asit miktarını tamponlar. Hassasiyete neden olan, açık dentin tübüllerini tıkayarak hassasiyeti giderir, bakteri birikmesini azaltır ve çürük önleyici etkili fluroid ile sinerjik etkili çalışır.